Genel Sorular

Kod üretimi modelleri ele almadan önce, kod üretme hususundaki genel olarak dikkat edilen noktaları ele alacağız.

Kod Üretimi bir Örüntü Dışlayıcı Durumdur

Örüntü dışlayıcı bir durum olarak tanımlanma sebebi, kopyala-yapıştır mantığının daha gelişmiş bir şekli olarak kabul edilmesidir. Bu bazı durumlarda doğru olsa da, bu durumu kabul edilebilir kılan bazı hususlar vardır.

  • Kopyala-Yapıştır programlama asıl olarak kötü bir yaklaşım değildir. Sizin keşfettiğiniz iyi bir örüntünün tekrar tekrar kullanımını ifade eder. Bazı örüntüler fonksiyel parçalara ayırmaya uygun olmamaktadır. Geleneksel programlamada onbeş defa kopyalayıp yapıştırırsınız, bir hata olduğunda ise onunu düzeltirsiniz; diğer hata kod kesimleri ise sağda solda unutulur. Ama kod üreticiler için bunun geçerliliğinden söz etmek zordur. Çünkü etken bir kod üretici kullanıyorsanız, üretici bütün kod kesimleri aynı anda güncelleyecektir.
  • Yapı iskeleleri (framework) gitgide daha karmaşıklaşmakta ve onları kullanırken pek çok kodlama gerekmektedir. Bu doğrudur, basit yapı iskeleleri eş özellikleri daha az karmaşıklık ile sunmaktadır, ama çoğunlukla yapı iskelesinin seçimi gerçekleştiriciye kalmamaktadır.
  • Kod üretmek üzere tasarımın soyut bir modelini kullanan kod üreticilerin, taşınabilirlik ve sürdürebilirlik açısından elle kodlanan en iyi sistemlerden bile üstündür. Eğer iş kurallarını kodun içinde tutuyorsanız, iş mantığını değişik teknolojilere taşımak için bir taşıma katmanına ihtiyaç duyarsınız.

Yukarıdaki başlıkları ele alınca elbette çok fazla kodun kendiliğinden üretilmesinin sakıncaları vardır. Ancak iyi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiş bir kod üreteci sadece hammaliye işlerden kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda kalite, tutarlılık, üretkenlik ve soyutlama açısından sıradan elle kodlamanın çok ötesine geçmeyi sağlar.

Mühendisler “Bu kesimi değiştirmeyin” (do not edit) uyarılarını dikkate almaz

Üreteçler,  üretikleri kodun değiştirilmemesi için bu kodları “do not edit” uyarılarıyla çevrelerler. Çünkü bu kod üreteç tarafından değiştirilmiştir ve değişikliğe uğrayabilir. Sonuç olarak burada yapılan değişiklikler üretecin bir sonraki sürümüyle birlikte kaybolacaktır. Ama yine de bu kesimler nedense değiştirilir.

Bir düzeltme yapılması gerekiyorsa ilk bakılması gereken kesim üretecin kendisidir. Acaba doğru şekilde ayarlanmış mıdır? Üretecin kullanılmasının bırakılmasının pek çok teknik sebeb vardır. İlk olarak bunlar halledilmelidir.

Etkin kullanılmama sebeblerinin bir diğeri de üreteçlerin kurulumunda dikkat edilmeyen hususlar vardır. Tabii ki kurulumun ve kullanımın tam anlamıyla gerçekleştirilebilmesi için iyi ve anlaşılır bir belgeleme bulunması gerekir.

 Benim Projem Bir Kod Üreteci için Çok Küçük

Elbetteki bir üreteç geliştirmenin proje getireceği ek bir maliyet vardır. Ama geleceğe yönelik olarak böyle bir aracın faydası da göz ardı edilmeden getirdikleri ve götürdükleri ele alınmalıdır.

Benim Projem Kod Üretimi İçin Çok Karmaşık

Projeniz ne kadar karmaşık olursa olsun kod üretiminden faydalanılabileceği alanlar vardır. Eğer veritabanı kullanıyorsanız, saklama (persistence) katmanında üreteç kullanabilirsiniz. API kesimlerini de üretebilirsiniz, XML-RPC kullanımlarında da üretecleri kullanabilirsiniz. Uygulamanın pek çok özel kesiminde üreteçleri kullanma imkanı vardır.

Sonuç olarak kod üretimi bir kodlama aracıdır. Yerine göre kullanılır. Bu da gerçekleştiricilerinin değerlendirmesine bağlı bir konudur.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s